Međunarodni dan broja PI
Autor: Valentina Vujnović, 16. 3. 2018.

Vjerojatno je najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva – Pi. Poznat je još od antičkih vremena i zbog svojih je značajki često bio uzrokom različitih interpretacija – čak su mu se pridavala i magična svojstva. Broj Pi se piše kao 3,14, ali u stvarnosti ima beskonačan broj decimalnih mjesta. Najjednostavnije je za broj Pi reći da je to broj koji nam daje omjer opsega kružnice i njezina promjera. U ljudsku je povijest pi ušao u starom Egiptu. Najraniji zapisi broja pi pronađeni su na svitcima papirusa koji su nastali oko 1650. godine prije Krista. Taj se svitak pripisuje čovjeku imenom Ahmes.
Danas znamo da se pi nalazi posvuda oko nas – u diskovima Sunca i planeta. Dvostruka uzvojnica DNK slijedi broj pi, naša zjenica oka… Primjera je mnogo. Broj pi javlja se posvuda – od umjetnosti, boja i glazbe do najnovijih otkrića. Čak i u novoj teoriji superstruna. Od najsitnijih sastavnica materije do čitavih grozdova galaksija – pi je tu negdje.
Međunarodni dan broja Pi je 14. ožujak. Naši učenici i učiteljice Ana Prša - Kovačević i Maja Ostojić su napravili spoj matematike i glazbene kulture. Osim zanimljivih matematičkih zadataka koje su rješavali učenici 8. i 7. razreda, u glazbenom kutku bilo je veselo. Učenici su svakom broju dodijelili notu glazbene abecede. Tako je C1 dobio broj 1,; D1 broj 2; E1 broj 3, sve do d2 kojem je pripala znamenka broja 9. Učenici su skladali, svirali, programirali, računali, izrađivali prezentacije i uživali današnjem glazbeno - matematičkom danu.