« Ožujak 2024 »

Terenska nastava - Tehnički muzej, Park znanosti u Oroslavju
Autor: Valentina Vujnović, 1. 10. 2019.

Učenici sedmog i osmog razreda u utorak 01. listopada 2019. u sklopu terenske nastave posjetili su Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu. U pratnji učiteljice fizike Aleksandre Novosel te razrednika Marka Katavića i Davorke Lovrić Vlašić učenici su u planetariju upoznati s noćnim zvjezdanim nebom te najpoznatijim zvijezdama i zviježđima. Na nekoliko minuta uživjeli su se u posao rudara kakav je bio prije stotinjak godina te prošli vjernom simulacijom rudnika. U dijelu muzeja posvećenom izumima Nikole Tesle, učenici su uživo vidjeli nekoliko pokusa vezanih za izume ovog velikog inovatora i vizionara, a nekolicina učenika sudjelovala je i u izvođenju pokusa. Posjet Tehničkom muzeju završen je nakon slobodnog razgledavanja postava gdje se moglo vidjeti razna prometna sredstva kopnenog, vodenog i zračnog prometa, ali i brojne strojeve i pokretačke motore strojeva iz razdoblja prve i druge industrijske revolucije. Zatim su učenici posjetili Park znanosti u Oroslavju u kojemu su pomoću zanimljivih instalacija ponovili ili naučili mnoge spoznaje iz nastave fizike vezane uz gravitacijsku silu, masu tijela, putovanje zvuka, ali i zabavili se uz nekoliko naprava koje stvaraju optičke iluzije. Nakon posjeta parku znanosti, uslijedio je put kući. Učenici su bili prepuni pozitivnih dojmova nakon mnoštva viđenih pokusa te uočavanja novih spoznaja.