Čitamo mi, u obitelji svi
Autor: Elvisa Sekulić, 16. 4. 2012.

Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Gora pridružila se provođenju projekta „Čitamo mi, u obitelji svi“. Projekt organizira Hrvatska mreža školskih knjižničara, a provodi se u cijeloj Hrvatskoj. U našoj županiji sudjeluju 4 škole. Projekt je namijenjen učenicima trećih razreda i njihovim roditeljima, a u školi ga provodi dipl. knjižničarka Davorka Lovrić Vlašić.

Cilj projekta je poticanje čitanja, razvoj i svladavanje tehnike čitanja, stjecanje navike čitanja, te kvalitetno obiteljsko druženje uz knjigu.

Projekt se provodi na način da jedan učenik 3. razreda petkom kući nosi knjižničnu naprtnjaču u kojoj se nalazi 8 knjiga. Knjige su iz različitih područja, nisu na popisu obvezne lektire, a namijenjene su učenicima i njihovim članovima obitelji. Bitno je da roditelji uvide važnost čitanja pred i s djecom, te da budu uzor svojoj djeci u čitanju. Tijekom čitanja učenik bilježi dojmove o čitanju u obitelji u posebnu bilježnicu dojmova koja je sastavni dio naprtnjače. Naprtnjača ostaje u obitelji do srijede kada je učenik donosi u školu, te pred cijelim razredom i knjižničarkom priča ili čita svoje dojmove o zajedničkom čitanju. U idući petak naprtnjača putuje u obitelj sljedećeg izabranog učenika.

Važnost provođenja ovog projekta uvidio je i Grad Petrinja koji je financijski pomognuo provođenje projekta.