27. siječnja zemlje diljem svijeta odaju počast tragediji, znanoj kao holokaust. Razdoblje nacističkog uspona i djelovanja u periodu od 1933. do 1945. obilježili su ubojstvo šest milijuna Židova. Za taj događaj odgovornost ne snose samo nacisti, već i njihovi kolaboracionisti. Snose istu odgovornost za ubojstvo 1. 500. 000 djece i tinejdžera, koja su tek trebala osjetiti što znači bezbrižno djetinjstvo i sretno odrastanje.
Tih godina cijele su obitelji bile uništene, a identitet i imena mnoge židovske djece ostala su nepoznata. Ali ne samo židovske djece, stradavale su i druge nežidovske obitelji čije je podrijetlo smatrano nepoćudnim. Neka od te djece vodila su dnevnike, nekolicina od njih je sačuvana i kasnije otkrivena.
U znak sjećanja na žrtve holokausta i u našoj školi svake godine, pa tako i ove, učenici osmog razreda na nastavi povijesti, u koordinaciji učiteljice Nikoline Sukalić Rom, upoznaju se s ovom temom.
A kako to učenicima bolje prikazati nego kroz dječje oči.
Učenice Ana Debić, Nika Posavac i učenik Gabrijel Nikić utjelovili su uloge djece koja su vodila dnevnike: Eva, Ana, David i Hannah, a ulogu naratora imala je učiteljica povijesti.
Slušajući odlomke iz dnevnika, učenici su vidjeli kako se jedan relativno miran, normalan i bezbrižan život lako pretvori u najružnije snove.
Djeca su to čija su djetinjstva završila u logorima. Djeca su to koja nisu dobila priliku nastaviti pisati svoj dnevnik.
Nakon pročitanog porazgovaralo se s učenicima o dojmovima. Na tužan su način zaključili „mi smo sretni“.
Nakon toga svatko od učenika je dobio tekst o jednom Pravedniku, te su ostatak razreda upoznali kako je njihov Pravednik među narodima ugrozio vlastiti život, spašavajući tuđe živote.
Na drugom satu sadržajem iz digitalnog alata Book Creator, učenici su upoznati s usponom i padom nacista, ali i s posljedicama njihovog djelovanja.