Osmaši obilježili Međunarodni dan pješačenja i Svjetski dan hrane
Autor: Elvisa Sekulić, 15. 10. 2012.

Godine 1992. u Rio de Janeiru u Brazilu, nakon samita o očuvanju okoline, TAFISA (Trim and Fitness International Sport for All Association)  je predložila da se jedan dan u listopadu proglasi Svjetskim danom pješačenja. Odlučeno je da taj dan bude 15. listopada. Cilj je bio izvesti toga dana što više ljudi u prirodu kako bi se manifestirala pripadnost određenoj sredini i razvila svijest o potrebi ekološkog očuvanja te sredine, ali i svijest o potrebi kretanja (posebno pješačenja) kao najjednostavnijeg i najsvrsishodnijeg oblika očuvanja i unapređenja zdravlja.

Svjetski dan hrane je 16. listopada. Ovaj dan, zabrinuta za dobrobit čovječanstva, proglasila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Svjetski dan hrane, proglašen je 1979. godine u znak obilježavanja dana osnutka FAO-a – Organizacija za hranu i poljoprivredu pri Ujedinjenim narodima na dan 16. listopada 1945. godine. Krajem 1996. godine, zbog istog razloga u Rimu, u organizaciji WHO i FAO (Svjetskom organizacijom za poljoprivredu i prehranu) održan je Sastanak o hrani pod nazivom : Osigurati hranu za sve! Ovom sastanku pridavan je veliki značaj te ga je otvorio Sveti Otac Ivan Pavao II, a prisustvovali su predstavnici iz 194 zemlje, na visokom nivou šefova država i vlada. Zaključeno je da je Summit  povijesni i da je predstavljao jednu od posljednjih prilika za trajna rješenja temeljnog problema suvremenog svijeta.

Naši učenici dali su mali doprinos obilježavanju tih dvaju značajnih dana šetnjom po piktoresknom selu Sibiću te uživanju u sunčanom jesenskom danu i slatkim plodovima iz moslavačkog voćnjaka. Šetnju učenika pratile su razrednica Elvisa Sekulić i učiteljica engleskog jezika Marija Fiala Žugaj.