Tulum s(l)ova
Autor: Valentina Vujnović, 2. 11. 2015.

Noćnim čitateljskim susretom u školskoj knjižnici, OŠ Ivan Goran Kovačić Gora prvi puta  uključila se u neobični projekt poticanja čitanja iz užitka naglas, Tulum s(l)ova.

U knjižnici OŠ Ivan Goran Kovačić Gora 30. listopada u večernjim satima bilo je vrlo živahno. Održan je uvodni noćni čitateljski susret koji označava početak novog ciklusa Tuluma s(l)ova koji je krenuo iz knjižnice OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec u cijeli niz knjižnica diljem Hrvatske. Uz ceremonijalno čitanje iz užitka naglas učenici su se preko skypea družili s Osnovnom školom „Antun Mihanović“ iz Nove Kapele čitajući jedni drugima.

Osim donošenja pravila ponašanja i  motivacijskih društvenih igara učenici su teleskopom promatrali noćno nebo. Prije spavanja, u vrećama na podu učionice, učenici su pogledali film. Sve aktivnosti bile su pod vodstvom školskog tima kojeg su sačinjavali: Davorka Lovrić Vlašić (knjižničarka), Valentina Vujnović (ravnateljica), Nikolina Sukalić Rom (uč. povijesti), Đurđica Fran (uč. hrvatskog jezika), Anita Žugaj (stručna suradnica) i Željko Debić (domar).

Nakon noćnog čitateljskog susreta slijede čitanja učenika na javnim mjestima, u udrugama, ustanovama i poduzećima. Provedbom ovog projekta školske knjižnice doprinose kulturnim aktivnostima u svojoj lokalnoj zajednici, nudeći neobičnu kulturnu uslugu – čitanje naglas iz užitka.

Projekt Tulum s(l)ova namijenjen je učenicima sedmih i osmih razreda osnovne škole te prvih i drugih razreda srednje škole. Projekt se od samog početka provodi na državnoj razini te se svake godine uključuje sve više škola. Ove godine u projekt su uključene 43 škole.