Maturalac i škola u prirodi
Autor: Valentina Vujnović, 6. 9. 2018.

Nova školska godina za učenike 3., 4., 7. i 8. razreda nije mogla bolje započeti. Godinu dana ranije planirano putovanje na višednevnu ekskurziju, odnosno Školu u prirodi danas je dobilo svoj vrhunac. U jutarnjim satima u četvrtak krenuli su prema Istri. Prva destinacija koju su posjetili bio je gradić Motovun. U najstarijem dijelu grada prošetali su unutarnjim gradskim prstenom, zidinama koje su u prošlosti činile obranu grada. Uspon do Motovuna je bio dosta zahtjevan, no pogled koji se prostire cijelim obzorom vrijedan je svakog napravljenog koraka. Nakon Motovuna, uslijedio je put do Poreča, odnosno Apartmana Lanterna gdje su se učenici smjestili, raspakirali i otišli na poslijepodnevnu rekreaciju – uživanje u morskim radostima: plivanje, ronjenje, šetnja i igra. Drugi dan je bio prožet razgledavanjem brojnih istarskih znamenitosti, među kojima su Nacionalni park Brijuni i Pulska arena. Trećeg dana učenici su posjetili gradove Rovinj i Poreč i njihove znamenitosti. U Rovinju šetnjom kroz Balbijev luk , prošli su kroz ulicu Grisiom (otvoreni atelje) do crkve Sv. Eufemije, zaštitnice grada. Poreč su razbudili zvukovi baroknih glazbenika, obrtnika, trgovaca, plemića i običnog puka. Sve je mirisalo na davnu prošlost. Učenici su, može se reći, ušli u povijesni vremeplov, zahvaljujući povijesnoj manifestaciji koja se baš toga dana održavala. Četvrti dan nakon pakiranja bio je rezerviran za povratak kućama, ali prije povratka posjet gradu Rijeci i razgledavanju znamenitosti. Vrlo zanimljivo mjesto ručka botel (hotel u brodu) upotpunilo je ovo putovanje. Nakon ručka uslijedio je put prema Trsatu, jednom od najstarijih Marijanskih svetišta u Hrvatskoj. Trsatska gradina bila je posljednja znamenitost s kojom su se učenici upoznali, a ujedno ih je tamo dočekao tradicionalni Festival legendi Malik na kojemu su mogli vidjeti i upoznati srednjovjekovne zanate i viteške igre. Povratak kućama je malo rastužio lica učenika, jer su im protekli dani bili ispunjeni ne samo brojnim sadržajima, već i druženjem s prijateljima. Lica su se brzo razvedrila kada su ugledali svoje roditelje koji su ih dočekali raširenih ruku. Dojmovi će se prepričavati danima, mjesecima, a neka sjećanja će ostati i za prepričavanje drugim generacijama.