« Kolovoz 2018 »

RAZREDNA NASTAVA

Limenke u ogrtaču

NOSITELJI

Učenici 1. i 2. razreda, učiteljice Gordana Gali Adamović, Zrinka Mandić, Snježana Grubić, Željka Nogić

CILJ RADIONICE

Izraditi šarene posudice za držanje školskog pribora ( olovaka, bojica, flomastera i slično ), a pri tom se dobro i zabaviti.

OPIS RADIONICE

Na prazne limenke, uz pomoć drvofixa, zalijepiti traku šarene tkanine koju smo prethodno, uz pomoć škarica i ravnala, izrezali po mjeri. Kada se tkanina posuši, na nju možemo zalijepiti i razne likove (pužići, trokutići, srca i slično) izrezane iz druge vrste tkanina ili izrađene od žice.

Vesele torbice

Učenici 3.  razreda, učitelji Milka Marijašević i Toma Gusić

CILJ RADIONICE

Kroz učenje,igru i kreativne aktivnosti osvještavati djecu o važnosti očuvanja okoliša, razvrstavanja i reciklažu otpada, te upoznati negativan utjecaj divljih deponija na zdravlje i kvalitetu života.

OPIS RADIONICE

Učenici će  od rabljenih plastičnih tanjura i  ostataka kolaž papira izraditi torbice u koje ćemo stavljati eko poruke.

Neobične košarice

Učenici 4.  razreda, učiteljice Kata Dvorneković i Tatjana Boltužić

CILJ RADIONICE

Razvijanjem fine motorike i kreativnosti osvijestiti kod djece važnost očuvanja okoliša tako što ćemo od novinskog papira i kartona izraditi neobične košarice koje će imati uporabnu vrijednost.

Ekološko osvješćivanje djece te ih tako odgojiti kao savjesne i odgovorne „ljude“ za okoliš u kojem žive i koji ih okružuje.

OPIS RADIONICE

Od novinskog papira rolanjem izraditi valjčiće koje ćemo međusobno preplitati i na taj način dobiti zanimljivu košaricu,koju ćemo ukrasiti bojom(tempera,lak,sprej). Za izradu košarica potrebni su nam kartoni različitih oblika,novinski papir i ljepilo.

PREDMETNA NASTAVA

Eko - igrokazi

Učenici,  učitelji Ivana Pejaković, Maja Ostojić i Tihomir Pucović

CILJ RADIONICE

Razvijati  sposobnosti  izražavanja, stvaranja, komuniciranja, jezične  i  likovne   kreativnosti.Poticati  ljubav  prema  rodnom  kraju  i  prirodi  koja  nas  okružuje.Usmjeriti  ih  na  pravilno  iskorištavanje  energije.

OPIS RADIONICE

Radionica   se  sastoji  od  tri  dijela.Učenici  će  raditi  u  skupinama.Prva  skupina  učenika  napisat  će   eko-igrokaz.Druga  skupina  će    izrađivati  lutke,  a   ostali  će  izrađivati  pozornicu.

Kad  se  naprave  lutke  i  izradi  pozornica, učenici  će  vježbati  igrokaz.Ono  što  su  napravili, prezentirat   će  pred  publikom.

Zvižduk vjetra

NOSITELJI

Učenici,  učiteljice Nikolina Sukalić Rom, Davorka Lovrić Vlašić i Martina Čudina-Olah

CILJ RADIONICE

Uočiti važnost vjetrenjače u svakodnevnom životu te njezin izgled od samog postanka do danas.

Uočiti prednosti korištenja energije vjetra, te poticati korištenje obnovljivih izvora energije u svakodnevnom životu.

Izraditi model vjetrenjače i iskoristiti energiju vjetra za proizvodnju električne energije.

OPŠIS RADIONICE

Proučavajući tekstove i povijesne izvore  istražiti koji su narodi i kada prvi izradili vjetrenjaču te kako se njezina primjena modernizirala od prvog korištenja, preko industrijske revolucije, sve do današnjeg dana.

Istraženo prikazati izrađujući plakat.

Istražiti gdje su u Hrvatskoj izgrađene vjetroelektrane, te koji su uvjeti potrebni za gradnju vjetroelektrane.

Izrada malih vjetrenjača od papira.

Na karti Hrvatske obilježiti vjetroelektrane izrađenim vjetrenjačama.

Izrada vjetrenjače (vjetroelektrane) od drveta.

Vjetro - eksperimenti

Učenici,  učiteljice Marija Fiala Žugaj i Gordana Smokrović Mioč

CILJ RADIONICE

Upoznati učenike s različitim mogućnostima primjene energije vjetra kroz igru i istraživanje, motivirati učenike da budu svjesni okoliša u kojem žive te mogućnosti koje im taj okoliš pruža kroz alternativne izvore energije kao što je vjetar.  Upoznati učenike s osnovnim vokabularom vezanim uz vjetar te ekologiju u engleskom i njemačkom jeziku.

3 vjetroexperimenta :

Balloon squid

Hovercraft

Rocket pinwheel

Nakon experimentiranja izrađujemo papirnate vjetrenjače i postavljamo ih u dvorištu škole!

Funny pinwheels

Eko-plakat

Učenici,  učiteljice Ana Prša i Vesna Naglić

Razvijati ekološku svijest učenika

Shvatit važnost dobivanja energije iz obnovljivih izvora

Razvijati naviku štednje energije i recikliranja

Razvijati svijest o važnosti prikupljanja, razvrstavanja i smanjivanja otpada

Promicanje brige za očuvanje okoliša te biljnih i životinjskih raznolikosti kao temelja za opstanak ljudske vrste

OPŠIS RADIONICE

Izrada plakata na temu: „Obnovljivi izvori energije“

Učenici će konstruirati mnogokute na kolažima različitih boja

Uz razgovor o važnosti obnovljivih izvora energije, odabrat će natuknice koje će uvrstiti na plakat

Izrada plakata komponiranjem teksta i geom.likova u skladnu estetsku cjelinu

Snaga vode

Učenici,  učitelji Domagoj Cindrić, Milan Obelić,

Joza Gusić i Božica Klarić

CILJ RADIONICE

Razvijanje ekološke svijesti promovirajući korištenje obnovljivih izvora energije i navike življenja usmjerena na vrijednosti odgoja za održivi razvoj. Povećati razinu znanja, sposobnost i motiviranost djece za očuvanje i brigu za okoliš kroz usvajanje novih spoznaja i vještina; promijeniti ponašanje; promovirati oporabu obnovljivih izvora energije  te posredno utjecati na promjenu obrazaca ponašanja odraslih i smanjenje potrošnje energije dobivene od fosilnih goriva i drugih izvora koji nisu obnovljivi.

OPIS RADIONICE

Upoznavanja s obnovljivim izvorima energije kao što su voda. Usvojiti znanja o tome kako se mogu koristiti obnovljivi izvori energije kroz radionice „generator“ i „solarne ćelije“. Uočiti princip rada hidroelektrane kroz izradu malog umjetnog jezerca i vodenice. Izrada izložbenog panela koji će objediniti sve obrađeno, te posjetiteljima škole i učenicima pružiti osnovne informacije o obnovljivim izvorima energije.