« Prosinac 2019 »

Zdrav za 5

Svrha Projekta:

• prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži;
  • podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline;
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti. Nositelji projekta su: Ministarstvo unutarnjih poslova (Ravnateljstvo policije), Ministarstvo zdravlja (Hrvatski zavod za javno zdravstvo: zavodi za javno zdravstvo jedinice područne samouprave) te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Ciljana skupina su : učenici 8. razreda osnovnih škola

Projekt bi se provodio kontinuirano tijekom školske godine, a osnovni ciljevi projekta su:

•  aktivno mijenjanja stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti;
  •  aktivno mijenjanja stavova o nužnosti zaštiti okoliša i prirode;
  •  podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja;
  •  usvajanje zdravih stilova života.

Projekt se sastoji od sljededih komponenti:

- komponenta 1. Prevencija ovisnosti

•     podkomponenta 1: ovisnost i zlouporaba alkohola (učenici 8. razreda osnovne škole- 2 školska sata)

- komponenta 2. Zaštita okoliša i prirode- izvannastavne aktivnosti na temu „Čist okoliš, zdrava bududnost“ namijenjena učenicima 8. razreda

• eko- radionice- kratkotrajna preventivna akcija uklanjanja otpada i čišdenja ranije odabrane javne površine od strane učenika 8. razreda u suradnji s predstavnicima MUP-a, Ministarstva zdravlja, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, organizacijama civilnog društva te u suradnji s ostalim subjektima lokalne zajednice;
  • ostale aktivnosti - manifestacije javnog karaktera (okrugli stolovi, javne tribine, sajmovi, podjela promotivnih materijala na temu „Zaštita okoliša“) s ciljem podizanja razine javne svijesti o potrebi čistog i zdravog okoliša u kojima sudjeluju učenici 8. razreda te 1. i 2. razreda srednje škole, a koja se odvija u organizaciji MUP-a, Ministarstva zdravlja, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, organizacija civilnog društva te u suradnji s ostalim subjektima lokalne zajednice.